Érdekességek Japánban
Minden országnak megvannak a saját szokásai és ha az adott ország a világ másik felén van, akkor bizony elég sok és meglepő különbség lehet az otthon megszokottakhoz képest. Japán utunk előtt felkészültünk kicsit a helyi szokásokból, de még így is volt újdonság. Most megosztom, mik a legérdekesebb hétköznapi japán szokások.
Csend
Már az országba érkezéskor feltűnhet, hogy az átlagosnál kisebb az általános zaj. Ennek egy része az, hogy az emberek a közösségi helyeken visszafogják a beszélgetésüket, hogy az ne zavarjon másokat. Nem beszélgetnek és telefonálnak a metrón, buszon, villamoson, az aluljárókban vagy a liftekben. Utóbbiban láttam kiírást, hogy ne csak azért ne beszélj, hogy ne zavarj másokat, hanem hogy csökkentsd a cseppfertőzés esélyét.
Emellett a gépjármű forgalom is halkabb, mert nincs dudálás, sok az elektromos autó, a benzines autók motorját pedig nem bőgetik. Emellett a sima és kátyúmentes utakon halkabban gurulnak az autók.
Evés-ivás menet közben
Annak ellenére, hogy sok kis üzlet, kifőzde és büfé árul az utcára, illetlenség az utcán menet közben enni vagy inni. Az ilyen helyeknél külön felhívják a turisták figyelmét, hogy közvetlenül a bolt mellett fogyasszák el az ételt és/vagy italt, ilyenkor még az utca túloldalára is illetlenség átmenni. Viszont sokszor van kirakva egy-két szék, hogy le is tudjanak ülni a vásárlók.
Nincsenek szemetes kukák
Az 1995-ben mérgesgázzal elkövetett terrortámadás óta nincsenek köztéri kukák a nagyvárosokban. Ez eleinte szokatlan, de az előző pont miatt nem annyira hiányoznak. Ha veszünk valamit, akkor azt úgyis vagy hazavisszük, vagy az üzletnél fogyasztjuk el, így menet közben nem termelünk szemetet. Az üzleteknek vannak saját szemeteseik, így miután elfogyasztottuk a vásárolt ételt vagy italt, annak csomagolását helyben ki is tudjuk dobni.
Tisztaság és rendezettség
Elképesztően tiszták a városok. És ezalatt nem csak azt értem, hogy nincsen eldobált szemét, hanem azt is, hogy nem nő gaz a szegély mellett és a kereszteződések közepén nem áll vastagon a por. Az utcák úgy néznek ki, mintha frissen lennének felseperve felporszívózva. Ezen kívül nincsenek rágógumi maradványok a földön és a útburkolat jelek is olyanok, mintha múlt hónapban festették volna mindegyiket.
Dohányzás
Ezt egy kicsit nehéz követni, mert eltérő a szabályozás, mint otthon. A boltokban szabadon kaphatók a dohánytermékek (20. életév felett), sőt a helyiek automatákból is tudnak vásárolni (beregisztrált tömegközlekedési kártyával vagy vezetői engedéllyel). Alapszabályként azt lehet mondani, hogy éttermekben, szállodákban és irodákban tilos a dohányzás, kivéve a dohányzó helyiségeket, de ott meg enni nem lehet. A szállodákban lehetnek és vannak is dohányzó szobák. Közterületen egyre inkább tiltják a dohányzást, Osaka például az idei Expo előtt vezetett be tiltást városszerte. Hogy enyhítsék a szigort, néhány helyen látni elkerített dohányzó helyeket.
Sorbanállás
A japánok profi szintre fejlesztették a sorbanállást. Boltok, jegyautomaták, bankautomaták előtt fel van festve milyen irányban kell várakozni és ezt szigorúan be is tartják. De sorban állnak a busz- és villamos megállókban párhuzamosan a járdával, a metrómegállókban pedig merőlegesen a peronon. De a legszokatlanabb az, hogy a mozgólépcsőhöz is sorban állnak. Ha minden irányból érkeznek az emberek, akkor nem legyezőalakban tolakodnak, hanem egy sort alkotnak, aminek az újonnan érkezők a végére állnak.
Automaták mindenhol
Hotelek előterében, aluljárókban, állomásokon, de még a nyílt utcán is vannak automaták, amikből nemcsak csokit és üdítőt, de helyenként meleg italokat és levest, jégkrémet, esernyőt és még alsóneműt is lehet venni. Elképesztü, de logikus, hogy ilyen egyszerű tranzakciókhoz nem kell ennél bonyolultabb kereskedelmi egység.
Adómentes vásárlás
A Japánba látogató és ott kevesebb, mint hat hónapot tartózkodó külföldiek adómentesen tudnak tartós fogyasztási cikkeket (ruha, cipő, elektronikai készülékek, mobiltelefon, stb.) vásárolni. Ehhez egy tax-free pénztárnál kell fizetni, minimum 5500 yen értékben kell költeni és az útlevélben a megfelelő turista vízum legyen. Ez a módszer kiváltja a más országokban megszokott, utólagos visszaigénylést, mert eleve nettó árat kell csak fizetni. Fontos, hogy az így megvásárolt árukat nem lehet továbbértékesíteni, illetve el kell hagyniuk az országot. Sajnos a turizmus visszaszorítása érdekében ezt a rendszert hamarosan eltörlik és utólag kell majd visszaigényelni az áfát.
Borravaló
Japánban tradicionálisan nincs borravaló, nem kérnek és ne is próbáljunk adni. Sok helyen eleve automatánál vagy tableten kell rendelni és előre fizetni, ezért szóba sem kerül. Néhány turista lehúzó hely azért igyekszik ezt megkerülni, és személyenként fix ültetési díjat számol fel, ha ilyenbe fut bele a ember, az nem kecsegtet túl sok jóval a hellyel kapcsolatban.
Cipő viselés
Itt a cipő viselésének illetve nem viselésének is szabályai vannak. Egy lakásba, templomba, de még a ruhaüzlet próbafülkébe belépéskor is le kell venni a cipőt, de nem akárhogy. Úgy kell levenni, hogy azzal ne lépjünk a tiszta oldalra és mezítláb se lépjünk a piszkos részre, utána pedig orral kifelé fordítva illik lerakni. A japánok a lakáson belül a mellékhelyiségben külön papucsot hordanak.
WC
Apropó, mellékhelyiség: a japán WC-k messzeföldön híresek. Annyi funkciójuk van, hogy néha használati útmutató kell hozzájuk. A különböző hotelekben mindenféle model jött velünk szembe, úgyhogy volt lehetőségünk összehasonlítani őket. Mindegyikben volt bidé funkció állítható erősséggel és iránnyal, legtöbbjében volt ülésfűtés, de volt amelyik automatikusan fel is nyitotta a fedelet, ha közelébe ment az ember. El tudom képzelni mennyivel bonyolultabb a WC kiválasztása a sok extra lehetőséggel, mint idehaza.
Ha a fentebbi dolgokat megfogadjuk és követjük, máris egy kicsivel kevesebb meglepetés ér minket utunk során és kevésbé leszünk udvariatlanok a japánok szemében.
< Előző bejegyzés Következő bejegyzés >
Ha tetszett a bejegyzés és szeretnél még többet megtudni, kövesd a blog Facebook oldalát és Instagram profilját is, ha pedig van blog.hu felhasználói fiókod, a jobb felső sarokban beállíthatod követésre a blogomat, így értesítést kapsz, ha új cikk jelenik meg.